Skutki zamętu w relacjach między prawdą, wolnością i sumieniem

Wolność nie polega jedynie na wyborze takiego czy innego działania; dokonując wyboru człowiek „decyduje zarazem o sobie samym“, opowiada się swoim życiem za Dobrem lub przeciw niemu, za lub przeciw Prawdzie i ostatecznie, za lub przeciw Bogu.
św. Jan Paweł II, Veritatis splendor, 65


Czytaj całość »»

 

Federacja od morza do morza

[image]– Polska miała w swoich dziejach trzy wielkie szanse geopolityczne, wszystkie związane z rozpadem imperium na Wschodzie. Pierwszą wykorzystaliśmy, drugą próbowaliśmy, a trzecia właśnie przemija – uważa prof. Tadeusz Marczak.

   Gość ostatniego spotkania, zorganizowanego w klasztorze franciszkańskim przy ul. Rataja, jest kierownikiem Zakładu Studiów nad Geopolityką na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat zajmuje się problematyką naszych powojennych relacji z sąsiadami, a także wpływem polityki wielkich mocarstw na kształt Europy Środkowej. W 2010 roku, na 4 lata przed aneksją Krymu przez Rosję, napisał: "Na pewno Ukraińcy muszą się liczyć z groźbą oderwania części jej terytoriów. I nie chodzi tu tylko o Krym, ale też o Odessę i Ruś Zakarpacką. One mogą być dla Rosji tym, czym Naddniestrze czy Osetia Południowa lub Abchazja" ("Nasz Dziennik", 21.01.2010).

Czytaj całość »»

 

Idąc przez życie, potykałem się o własne wady, słabości…

Rozmowa z prof. Henrykiem Goikiem – naukowcem, ambasadorem, podróżnikiem, pisarzem

Panie Profesorze! Tak pana z reguły tytułują. Ale ma ich pan przecież kilka. Który jest panu najbliższy i dlaczego?
- To zaskakujące pytanie którego nikt dotąd w takich okolicznościach mi nie zadał. Dobra okazja. Nie jestem przywiązany ani do stanowisk, ani do tytułów; niekiedy wywołuję niedowierzanie zabarwione przyganą. Człowiek ma przede wszystkim imię i nazwisko i to go odróżnia od innych. O szacunek w takim zakresie powinien się starać. Tak też, kiedy tylko nie ma niezbędnej konieczności, się przedstawiam. Chociaż kusiło mnie nieraz aby w publikacjach literackich występować pod pseudonimem literackim. Kto wie może jeszcze kiedyś…

Czytaj całość »»

 

Rozwój dwóch kultur na Śląsku od X wieku do dnia dzisiejszego

I. Śląsk dzieli się na dwie części: Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Początkowo był zamieszkany tylko przez szczepy słowiańskie. Od 986 roku należał do Polski, w 1348 roku dostał się pod panowanie czeskie, w 1526 roku przypadł Austrii, a w latach 1740-1763 został podbity przez Prusy. Jedynie mały południowy skrawek Górnego Śląska (Śląsk Cieszyński) pozostał nadal przy Austrii. W 1921 roku wschodnia część Górnego Śląska (Śląsk katowicki) powróciła do Polski, a austriacka dotąd część Górnego Śląska przypadła Czechom. Po drugiej wojnie światowej Polska otrzymała prawie cały Śląsk (Dolny i Górny) bez jego części czeskiej. Trzy zwycięskie mocarstwa (USA, Związek Sowiecki i Wielka Brytania) zarządziły w traktacie poczdamskim (2.08.1945) wysiedlenie z tych obszarów ludności niemieckiej do Niemiec.

Czytaj całość »»

 

Polska na geopolitycznej i geocywilizacyjnej mapie świata

I. Świat po zakończeniu zimnej wojny

   Po zakończeniu zimnej wojny nikt nie miał wątpliwości, że zwycięstwo przypadło w udziale Stanom Zjednoczonym. Nie potrafiły one jednak w pełni wykorzystać i swego tryumfu i prestiżu, jaki zyskały występując w roli obrońcy wolności jednostki, demokracji politycznej i zasad cywilizacji zachodniej. Coraz wyraźniej uwidacznia się, że USA będąc ciągle najpotężniejszym mocarstwem świata przechodzą do defensywy geopolitycznej.

Czytaj całość »»

« 1 26 27 28 29 30 31 32 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl