Państwo podziemne

[image]   Piątą rocznicę smoleńską miałem zaszczyt obchodzić wspólnie z patriotycznym środowiskiem Legnicy. W mieście, w którym ślady stacjonowania armii sowieckiej, można odnaleźć nie tylko w architekturze, ale także w ludzkiej psychice. Nawet obecnie wielu legniczan idealizuje czasy, w których czerwonoarmiejcy stanowili o kształcie, klimacie i sposobie życia. Wspominają czasy niewoli jako okres szczęśliwej koegzystencji z okupantem. Tym trudniej jest w mieście ludziom, którzy rozumieją prawdziwy sens wolności, prawdziwy wymiar niepodległości i prawdziwą miarę suwerenności.
   Gdy 10 kwietnia zorganizowano uroczyste obchody rocznicy smoleńskiej tragedii, władze miasta nie wystawiły flag narodowych, nie były obecne na uroczystościach i jako jedynych reprezentantów wysłały poczet Straży Miejskiej. Patrioci z klubów „Gazety Polskiej” czy z Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 musieli sami zająć się całą organizacją uroczystości, marszu, w którym wzięli udział m.in. harcerze i członkowie Związku Strzeleckiego, a także pięknej Mszy św., jaka była celebrowana w katedrze przez JE bp. Marka Mendyka.

Czytaj całość »»

 

Polska jest Przedmurzem

[image]   W 1966 roku Kościół i Naród Polski przeżywały wielką rocznicę tysiąclecia Chrztu Polski. Obchodom milenijnym patronował i troszczył się o nie Prymas Tysiąclecia – Stefan kardynał Wyszyński. Natomiast rządzący Polską komuniści robili wszystko, aby rangę tego wielkiego kościelnego i narodowego święta obniżyć. Władze PZPR nie mogąc zdarzenia przemilczeć postanowiły zorganizować obchody konkurencyjne pod hasłem tysiąclecia państwa polskiego, chcąc tym samy zdeprecjonować rolę i znaczenie aktu chrztu w dziejach Polski. W trakcie tej komunistycznej walki z wiarą i tradycją Polaków doszło do charakterystycznego incydentu.


Czytaj całość »»

 

Zarys historii Katedry Św. Wincentego

   Katedra Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego pod wezwaniem św. Wincentego ma bogatą historię. Gdy w 1226 r. do Wrocławia przybyli z Pragi franciszkanie, przy dzisiejszym placu Biskupa Nankiera 15, książę Henryk Pobożny ufundował dla nich kościół i klasztor Św. Jakuba. Po śmierci Henryka pod Legnicą dokończenie tego dzieła stało się udziałem wdowy, księżnej Anny. Zwłoki księcia Henryka Pobożnego złożono w krypcie prezbiterium ufundowanej przez niego świątyni.

Czytaj całość »»

 

Tu już nie ma chleba...

[image]– Każdy cud eucharystyczny każe nam się zastanowić: przed czym klękamy? - mówił w Legnicy ks. dr Krzysztof Wiśniewski.
   To spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 nie było zaplanowane. Zorganizowano je po ogłoszeniu przez biskupa legnickiego komunikatu w sprawie wydarzenia o znamionach cudu eucharystycznego w legnickim kościele św. Jacka. Zaproszono na nie eksperta w tej dziedzinie, autora książek i publikacji o cudach eucharystycznych.


Czytaj całość »»

 

Konferencja historyczna

   Dziewiątego kwietnia przypada 775. rocznica bitwy pod Legnicą. W 1241 r. na legnickich polach polskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi. Jednak walka w obronie wolności, wiary oraz chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.

Czytaj całość »»

« 1 24 25 26 27 28 29 30 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl