Wierny do śmierci

Życie i męczeńska śmierć księdza Antoniego Dujlovicia (1914-1943)


   W ostatnich latach coraz częściej z zakamarków ludzkiej pamięci wydobywa się historie – życiorysy kapłanów, którzy wierni Bogu i Jego zasadom, składali na ołtarzu swoje własne życie. Przez wierność Bogu i ludziom, tak jak inni, znani ze swego świątobliwego życia, zasługują nie tylko na pamięć, ale i wyniesienie na ołtarze. Parafianie z Ocic (niedaleko Bolesławca), przechowywali przez dziesiątki lat pamięć o swoim ostatnim proboszczu, księdzu Antonim Dujloviciu. I chyba wydarzenia z czasów okupacji wsi Gumjery, istniejącej kiedyś w diecezji Bania Luka, przeszłyby w niepamięć wraz ze śmiercią ostatniego świadka tamtych wydarzeń, gdyby nie zainteresowanie się nimi ks. Anto Orlovaca – badacza dziejów diecezji banjaludzkiej. Ks. Orlovac duszpasterzując w parafiach Banja Luka, Ravska i wśród wygnańców z Bośni i Hercegowiny w okolicy Karlovaca, zapoznał się z wieloma wydarzeniami z lat okupacji, mającymi miejsce na tych terenach. W szczególności zainteresował się życiem kapłanów, którzy wierni chrześcijańskim zasadom zostali zamordowani przez komunistyczną partyzantkę. Wśród nich znajdował się ks. Antoni Dujlović.

Czytaj całość »»

 

Bezradność nauki wobec tajemnicy. Doświadczenie lekarza

   Jestem lekarzem kardiologiem. Mam 54 lata. Jestem szczęśliwą żoną, matką, córką, siostrą, przyjaciółką. 16 stycznia 2014 roku nie jest zwykłym dniem. Zmienia moje życie. Zmienia mnie.
   Tego dnia ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy wydaje dekret powołujący Komisję do zbadania wydarzeń w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Tam 25 grudnia 2013 roku konsekrowana Hostia zanurzona w konsekrowanym winie upadła na podłogę w trakcie udzielania Komunii św. Następnie włożono ją do czystego kielicha z wodą i pozostawiono w tabernakulum. 4 stycznia 2014 roku zauważono, że część Hostii jest przebarwiona na czerwono i ma zmienioną strukturę.

Czytaj całość »»

 

Opis procedury naukowej

lek. med. Barbara Engel
ordynator Oddziału Kardiologicznego w Legnicy


   Dnia 26 stycznia 2014 roku w kościele pw. św. Jacka w Legnicy pracownicy naukowi Zakładu Medycyny Sądowej (ZMS) Uniwersytetu Medycznego (UM) we Wrocławiu komisyjnie dokonali oględzin i pobrania materiału do badań. Łącznie zabezpieczono piętnaście próbek (badane ciało, czyli fragment przemienionej Hostii po konsekracji, wymazy do wymazówek suchych i z podłożem, z powierzchni i przekroju ciała, wymazy z kielicha, wodę z kielicha, wodę z kranu, wino używane do konsekracji, komunikant porównawczy). Zakres i rodzaj badań ustalali sami naukowcy, którzy w żaden sposób nie byli w tym ograniczani. Jedyne ustalenia między nimi a Komisją diecezjalną dotyczyły kwestii logistycznych i finansowych.

Czytaj całość »»

 

Kim jesteś?

   - Bóg mógłby przecież dokonać cudu, który po zbadaniu nie pozostawiłby żadnych wątpliwości. Ale to zniweczyłoby naszą wolność - mówiła Barbara Engel w katedrze w Legnicy.

   W środę 9 czerwca w legnickiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęło się triduum poświęcone Eucharystii. Wydarzenie to wpisuje się w rozpoczęty w uroczystość
Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Rok Eucharystii.

Czytaj całość »»

 

Orlęta Lwowskie

   Już na samym początku walk o Lwów, w listopadzie 1918 roku, ważyły się losy Rzeczypospolitej. Przeciwko zorganizowanym ukraińskim siłom wojskowym wystąpiło najmłodsze pokolenie lwowian, licealiści, gimnazjaliści, studenci i harcerze. I to oni właśnie, zawsze wierni, wspomagani przez polskich żołnierzy, wyparli zbrojne oddziały ukraińskie. Oto jak relacjonuje tamte dramatyczne wydarzenia Małgorzata Rutkowska („Nasz Dziennik” nr 255/2005):
   Mieli po kilkanaście lat, a nawet mniej. Zamiast zabawy w ciepłym, przytulnym pokoju wybrali nocne warty, służbę w okopach w śniegu i błocie. Bez rodziców, samotnie czuwali z karabinem w ręku na placówkach. Lwowskie orlęta – ukochane dzieci swego miasta. Na ich grobach na cmentarzu Orląt zawsze leżą kwiaty i palą się znicze. Do nieba płynie modlitwa za bohaterów, którzy zginęli za Polskę.

Czytaj całość »»

1 2 3 4 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl