Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowską diasporą w Aleksandrii?

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. dr. Piotra Kota (rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy) wygłoszonej podczas Mszy św. odprawionej przez niego podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 dnia 24 listopada 2016 r oraz wykładu pt. „Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowską diasporą w Aleksandrii?“

Posłuchaj homilii i wykładu »»

 

O Ewangelii i żydowskiej diasporze

[image]   Gościem kolejnego, 292 już spotkania w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy, był ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gość przedstawił wykład: "Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowska diasporą w Aleksandrii?".
   Spotkanie rozpoczęła Msza św., odprawiona w intencji zmarłych przyjaciół Duszpasterstwa o radość wiecznego życia dla nich. Po Mszy św. obecnych na spotkaniu przywitał Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły DLP '90, przybliżając także sylwetkę prelegenta. Temat spotkania dotyczył Ewangelii i jej związków z Żydami aleksandryjskimi.

Czytaj całość »»

 

O gospodarce u franciszkanów

[image]    Gościem 291. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy 13 października był prof. Jerzy Żyżyński, wybitny polski ekonomista.
   Uczony przedstawił wykład o perspektywach rozwoju polskiej gospodarki. Wiele miejsca poświęcił okresowi transformacji w Polsce w kontekście wielkich zakładów pracy, które charakteryzowały polski przemysł przez powojenne lata, a które zostały zlikwidowane.


Czytaj całość »»

 

Genealogia wiary

   – Świętość korzenia nie pochodzi z niego samego, ale od Boga – tłumaczył w Legnicy bp Kiernikowski, gość spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, poświęconego relacjom między Żydami i chrześcijanami.
   Na tym korzeniu, czyli narodzie wybranym, musiała dokonać się najpierw "operacja uświęcenia", musiało dopełnić się wybranie ze względu na wszystkich. A dokonało się ono poprzez odrzucenie Tego, który przyszedł jako posłany Uświęciciel. Od chwili, kiedy Jezus został odtrącony przez swoich, możemy doświadczać i śmierci, i zmartwychwstania. Oto cały paradoks. Skrót do zrozumienia wszystkiego w naszych relacjach – wyjaśniał ordynariusz legnicki.

Czytaj całość »»

 

Franciszek przed sułtanem

   Historia misji chrześcijańskiej ma wiele do zawdzięczenia Franciszkowi z Asyżu. Był on pierwszym wśród założycieli zakonów, który włączył do Reguły rozdział o wyprawach do krajów zamieszkałych przez niewiernych. Nadto otwarł nową erę powszechnej ewangelizacji. Szczególny blok społeczny i religijny wśród niewiernych stanowili Saraceni. Krzyż i półksiężyc były insygniami dwóch światów sobie przeciwstawnych i wykluczających się wzajemnie. Ponad stuletni okres krucjat przyczynił się przede wszystkim do zamknięcia się w sobie tych dwóch bloków i rozjątrzenia własnych antagonizmów, a także uniemożliwił wzajemne poznanie. Gdy pojawił się Franciszek ze swym pokojowym programem, krucjaty militarne zaczęły rzeczywiście tracić popularność. Asyżanin był przekonany, że musi być inny język niż język zbrojnych starć między ludźmi, którzy wierzą w tego samego Najwyższego Boga.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 7 »

(c) 2006-2016 http://www.dlp90.pl