Legnica. Wykład o eutanazji w DLP '90

Skracanie ludzkiego życia to temat, który prowokuje do niełatwej dyskusji. Podobnie stało się w przypadku tego spotkania.

   W czwartek 5 grudnia w auli legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego wystąpienie pt. „Na przekór eutanazji. Przypadek św. Franciszka z Asyżu” wygłosił o. dr Wacław Stanisław Chomik OFM. Wykładowcę zaproszono w ramach comiesięcznych wydarzeń organizowanych przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90.

Czytaj całość »»

 

Fałszywa mądrość szkodzi

Wystąpienie dla tych, którzy pracy się nie boją.

[image]
   W czwartek 14 listopada w Zakonie Braci Mniejszych w Legnicy odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90. Tematem Wykładu poprzedzonego Mszą św. w intencji śp. Władysława Bochnaka z okazji 5. rocznicy śmierci i pozostałych zmarłych przyjaciół duszpasterstwa były tym razem "Egzorcyzmy w praktyce Kościoła".
   Prelekcję na ten temat wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk. - Tyle jest różnych nieporozumień odnośnie do egzorcyzmów ... - rozpoczął wystąpienie. Pierwszą część wykładu poświęcił omówieniu działania złych duchów opisanego w Piśmie Świętym oraz w czasach tworzącego się Kościoła. Wskazał na Stary Testament, w którym demony rozumiane były przez Żydów jako pozbawione autonomii, a same akty opętania jako wyraz Bożej kary. Zmianę w myśleniu przyniósł Nowy Testament oraz nauka przekazana uczniom. - Chrystus od samego początku walczy z demonem i go zwycięża - mówił. - Po zwycięskim przetrzymaniu kuszenia to natura ludzka zyskuje władzę nad napastującymi demonami. Egzorcyzmów udziela Jezus, a w czasach apostolskich pierwotny Kościół.Czytaj całość »»

 

Niezwykłe znaki w praktyce chrześcijańskiej – egzorcyzm

Wzbudza ciekawość i najbardziej skrajne opinie. Łączony często z zabobonem, wymyka się rozumowi racjonalnemu. Uważany za niejawną praktyką Kościoła, rodzaj "gwałtu" na młodych kobietach i maskowania medycznych zaburzeń psychicznych.

Czytaj całość »»

 

Polska w Europie

Poglądy i teorie krakowskiego badacza – Feliksa Konecznego, stały się inspiracją oraz leitmotivem październikowego wykładu prof. Romualda Szeremietiewa.

[image]


Czytaj całość »»

 

Polski system obronny wczoraj i dziś

Gość 321. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 prof. Romuald Szeremietiew podczas spotkania z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy mówił o polskim systemie obronnym.
Wskazał, że Polska powinna zadbać o czynniki od niej zależne, mogące zagwarantować jej bezpieczeństwo, takie jak: – potrzeba budowy i umacniania państwa; konieczność znalezienia partnerów, przede wszystkim w Europie Środkowo-Wschodniej, podobnie jak Polska zagrożonych zmianami geopolitycznymi; potrzeba zastanowienia się, czy i jakimi aktywami Polska może jak najszybciej dysponować, aby ci partnerzy chcieli się z nią łączyć na rzecz wspólnego bezpieczeństwa. Chodzi o to, by oczywistość pewnych zagrożeń oraz atrakcyjność Polski jako gwaranta bezpieczeństwa były na tyle przekonywające, żeby udało się zrealizować ideę Trójmorza, tak jak kiedyś udało się zbudować wielką wspólnotę między Bałtykiem a Morzem Czarnym.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 »

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl