Opowieści, które przemieniają serca

Reżyser dzielił się doświadczeniami związanymi z kręceniem filmu o bitwie o Monte Cassino i wydarzeniami opowiedzianymi ustami weteranów.

   W czwartek 27 kwietnia w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy, odbyło się spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90. Tym razem prelekcję wygłosił red. Tomasz Łysiak, dziennikarz, pisarz i scenarzysta, który w ostatnim czasie wyreżyserował film dokumentalny o bitwie o Monte Cassino. Mający charakter niemal dokumentu źródłowego „Ostatni rozdział" to zapis relacji ostatnich żyjących świadków jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Po emisji filmu odbyło się wystąpienie reżysera.


Czytaj całość »»

 

Prolog

   Zamiast wstępu chciałbym podzielić się kilkoma uwagami, które wyjaśnią dlaczego postanowiłem opisać życie księdza Tomasza Willibalda Klimasa, skąd taki tytuł, dlaczego jako motta użyłem cytatu ze św. Jana Bosco1) …? Zacznę od tego, że miałem to szczęście nie tylko poznać, ale też dobrze zapamiętać postać mojego wuja, a właściwie brata mojej babci Doroty, księdza Tomasza. W moich dziecięcych i młodzieńczych oczach jawił się jako człowiek mądry, dostojny, zawsze przyjaźnie nastawiony do innych, gotów przychylić innym nieba. Serdeczny, zawsze pogodny, wręcz radosny, a przy tym rozmodlony, wsłuchany w słowa Pisma Świętego i nauki Kościoła. Dla rodziny, nie tylko w sprawach wiary i Kościoła, był wyrocznią. Patrząc na pokaźnych rozmiarów różaniec, którego paciorki były po prostu wykonanymi z kości trupimi główkami, a który w ostatnich latach jego życia zawieszony był na sznurze przepasującym jego zakonny habit, nabierało sensu zakonne zawołanie „Memento mori”, „pamiętaj o śmierci”. Jaki był, najlepiej oddają słowa napisane przez jego siostrzeńca, także salwatorianina, księdza Józefa Jurosa: „Człowiek głębokiej duchowości i chrześcijańskiej cnoty miłości do bliźnich”. 2) Tak właśnie zawsze wyobrażałem sobie świętego i chociażby samo to sprawiło, że ksiądz Tomasz zasłużył na to, aby opisać i uchronić od zapomnienia jego życie.

Czytaj całość »»

 

Życie pośród świętych

   Staraniem Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, w maju 2022 roku, ukazała się książka autorstwa Józefa Tomasza Jurosa, zatytułowana: „Życie pośród świętych. Ks. Tomasz Willibald Maria Klimas SDS (1897-1971)”.
   Publikacja przybliża bardzo barwny, a mało znany, życiorys księdza Klimasa, pochodzącego z nieodległej Schodni. Choć największą część życia bohater poświęcił pracy zakonnej, było ono pełne zaskakujących zwrotów akcji i barwnych wydarzeń, które niejednokrotnie splatały się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, zapisanymi potem na kartach podręczników i książek. Gdyby zadać sobie odrobinę trudu, jego życiorys mógłby stanowić kanwę scenariusza dobrego i zajmującego filmu.

Czytaj całość »»

 

Nowoczesność i zgłupiałe sumienie

Kim jest człowiek XXI wieku, dziedzic czasu odkryć i „umysłowych rozruchów”. Epoki, która odrzucając transcendencję i wiarę religijną, umiłowała moc ludzką i świat wytworzony?

[image]
© J. Kielar

   Jaki jest człowiek XXI wieku, z jednej strony sakralizujący high technology, a z drugiej toczący spór o człowieka: jego sumienie, moralność, prawdę o nim samym, jego wolność, wartość życia i godność śmierci?

Czytaj całość »»

 

Śladami pamięci, historii i symboli

Śladami wydarzeń zapamiętanych, dziejów utrwalonych pismem, spuścizny poetów i obrazów wyobraźni starożytnej, podążali słuchacze II Konferencji Henryk Pobożny.

[image]
Prelegenci, organizatorzy, goście II Konferencji Henryk Pobożny © Joanna Kielar

   Snując opowieści o synu św. Jadwigi, wydarzeniach i dramatis personae ledwie zarysowanych piórem kronikarza, uzmysławiamy sobie jak skąpa jest materia odległych czasów i jak wiele, wplecionych ciasno tajemnic, pozostaje w jej osnowie. Rozpala wyobraźnię. Rodzi malarzy słów, awanturników wyobraźni i badaczy ksiąg. Ślad, podmuch, objaw, widmo, symbol, znak to trajektorie którymi możemy odbyć podróż w czasie do krańców monarchii Henryków Śląskich. Źródeł pisanych pozostało niewiele: Kronika Polska, Kronika Wielkopolska, Historia Tartarorum, list do papieża Grzegorza IX.


Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl