Życie pośród świętych

   Staraniem Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, w maju 2022 roku, ukazała się książka autorstwa Józefa Tomasza Jurosa, zatytułowana: „Życie pośród świętych. Ks. Tomasz Willibald Maria Klimas SDS (1897-1971)”.
   Publikacja przybliża bardzo barwny, a mało znany, życiorys księdza Klimasa, pochodzącego z nieodległej Schodni. Choć największą część życia bohater poświęcił pracy zakonnej, było ono pełne zaskakujących zwrotów akcji i barwnych wydarzeń, które niejednokrotnie splatały się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, zapisanymi potem na kartach podręczników i książek. Gdyby zadać sobie odrobinę trudu, jego życiorys mógłby stanowić kanwę scenariusza dobrego i zajmującego filmu.

Czytaj całość »»

 

Nowoczesność i zgłupiałe sumienie

Kim jest człowiek XXI wieku, dziedzic czasu odkryć i „umysłowych rozruchów”. Epoki, która odrzucając transcendencję i wiarę religijną, umiłowała moc ludzką i świat wytworzony?

[image]
© J. Kielar

   Jaki jest człowiek XXI wieku, z jednej strony sakralizujący high technology, a z drugiej toczący spór o człowieka: jego sumienie, moralność, prawdę o nim samym, jego wolność, wartość życia i godność śmierci?

Czytaj całość »»

 

Śladami pamięci, historii i symboli

Śladami wydarzeń zapamiętanych, dziejów utrwalonych pismem, spuścizny poetów i obrazów wyobraźni starożytnej, podążali słuchacze II Konferencji Henryk Pobożny.

[image]
Prelegenci, organizatorzy, goście II Konferencji Henryk Pobożny © Joanna Kielar

   Snując opowieści o synu św. Jadwigi, wydarzeniach i dramatis personae ledwie zarysowanych piórem kronikarza, uzmysławiamy sobie jak skąpa jest materia odległych czasów i jak wiele, wplecionych ciasno tajemnic, pozostaje w jej osnowie. Rozpala wyobraźnię. Rodzi malarzy słów, awanturników wyobraźni i badaczy ksiąg. Ślad, podmuch, objaw, widmo, symbol, znak to trajektorie którymi możemy odbyć podróż w czasie do krańców monarchii Henryków Śląskich. Źródeł pisanych pozostało niewiele: Kronika Polska, Kronika Wielkopolska, Historia Tartarorum, list do papieża Grzegorza IX.


Czytaj całość »»

 

W konfrontacji z Prawdą

Gość Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przedstawił piękno i rozumność wiary chrześcijańskiej w ujęciu Benedykta XVI.

[image]


   W czwartek 12 stycznia w sali św. Józefa kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy wykład w ramach spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 wygłosił bp Andrzej Siemieniewski.

Czytaj całość »»

 

Święta Hildegarda z Bingen: autoportret z Duchem Świętym

Święta Hildegarda z Bingen (1098-1179) to bardzo ważny świadek wiary w epoce późnego średniowiecza. Oddana jako dziecko do klasztoru benedyktynek, z biegiem czasu została tam mniszką, a potem nawet przeoryszą.
   Zacznijmy od fragmentów fundamentalnego dla nas dzieła św. Hildegardy pod tytułem Scivias. Jest to skrót od dłuższej wersji tytułu: Scito vias Domini, czyli Poznaj drogi Pana. Książka zawiera 35 zdumiewających ilustracji namalowanych jako pomoce do zrozumienia kolejnych duchowych wizji Hildegardy.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 7 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl