Powstanie Warszawskie - nieprzemijająca dyskusja
Relacja z wykładu „Powstanie Warszawskie - nieprzemijająca dyskusja” w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.
Czytaj całość »»
Katolik w demokracji
Podczas ostatniego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 gościem był dr Wacław Szetelnicki. Całe spotkanie zostało poświęcone najbardziej aktualnemu tematowi ostatnich dni, czyli zbliżającym się wyborom samorządowym. Tytuł wykładu zaprezentowanego zgromadzonemu audytorium brzmiał „Katolik w polityce”. Ten wykład to krótki przewodnik jak powinniśmy myśleć o polityce.
- Katolik-osoba świecka, świecki Lud Boży ma obowiązek angażować się w sprawy społeczne. Pisze o tym papież Jan Paweł II w bardzo ważnej adhortacji posynodalnej z roku 1986. Nosi ona nazwę „Christifideles laici”. Papież wskazuje, że zły może mieć różne imiona – ideologia, władza ekonomiczna, nieludzki system ekonomiczny, technokracja czy agresywność środków społecznego przekazu. Katolik musi potrafić odnaleźć się w tej rzeczywistości.
Czytaj całość »»
PYTANIE O CZŁOWIEKA
Na 265. spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 prelegentem był bp Zbigniew Kiernikowski. Najpierw przewodniczył Mszy świętej, a następnie wygłosił wykład pt. „Kim jest człowiek? Boża (biblijna) wizja człowieka”. Zapowiedź obecności hierarchy sprawiła, że kaplica klasztorna była pełna słuchaczy.
Czytaj całość »»
Kim jest człowiek?
Gościem październikowego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy był ks. prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki. Przedstawił wykład „Kim jest człowiek. Boża (biblijna) wizja człowieka”. Wykład wywołał tak duże zainteresowanie, że wiele osób nie zmieściło się w kaplicy, w której się on odbył i wysłuchało go na korytarzu przylegającym do niej.
Biskup rozpoczął od uwagi, że Pismo święte przedstawia w Księdze Rodzaju dwa opowiadania o stworzeniu człowieka, które trzeba widzieć jako uzupełniające się. Większość z nas zna je i nosi w sobie pewien schemat, w którym je czyta. Chodzi jednak o to, abyśmy odeszli od schematów i zobaczyli co te teksty mówią o człowieku, o każdym z nas.
Czytaj całość »»
Nowa historia Krzysztofa Kolumba
W 2010 r. ukazała się książka portugalskiego historyka prof. Manuela Rosa pt. Kolumb. Historia nieznana. Odbiła się ona szerokim echem na całym świecie. Profesor przedstawił w niej – na podstawie mało dotąd znanych źródeł portugalskich – dowody na polskie pochodzenie Krzysztofa Kolumba. Zauważył, że pomijane są historyczne źródła na jego temat związane z Portugalią. Jest to o tyle dziwne, że prawie całe swoje życie spędził on w tym kraju. Tylko na ostatnie dziesięć lat życia związał się z Hiszpanią. Historyk spostrzegł rzeczy dziwne i bardzo trudne do wyjaśnienia.
Czytaj całość »»
« 1 36 37 38 39 40 41 42 »