Kazanie ks. dr Mariusza Majewskiego

W Roku Wiary przypada uroczyste spotkanie jubileuszowe Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Jesteśmy świadkami i doświadczamy tego ważnego wydarzenia. Uczestniczymy w nim, bowiem na to zaproszenie odpowiedzieliśmy naszą obecnością.

Czytaj całość »»

 

Świątynia na Dobrym Polu

   Kolejny spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 odbyło się 11 października 2013 r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Podczas spotkania Andrzej Niedzielenko – Dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy wygłosił wykład pt. „Legnickie Pole – centrum pamięci o Henryku Pobożnym”.

   Przed wykładem odprawiona została Msza św. w intencji beatyfikacji księcia Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny. Koncelebrowali ją ks. Włodzimierz Gucwa – miejscowy proboszcz i o. Damian Stachowicz – przełożony Domu Zakonnego w Legnicy Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi, w którym zwykle odbywają się spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Na zakończenie Mszy św. jej uczestnicy odmówili „Modlitwę o potrzebne łaski za przyczyną Henryka Pobożnego i księżnej Anny”.

Czytaj całość »»

 

Opinia zmian w ustawie o mniejszościach

Opinia opracowana na zlecenie Kancelarii Sejmu RP dotycząca zaproponowanych zmian ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Czytaj całość »»

 

Impresje śląskie

   Po raz kolejny na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przybył do Legnicy prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek – znany badacz dziejów Śląska, historyk, nauczyciel akademicki i pierwszy rektor Uniwersytetu Opolskiego. Jednocześnie Ślązak z dziada, pradziada. Tu się urodził, tu podczas wojny ukończył niemiecką szkołę podstawową, a po wojnie Liceum św. Jacka w Katowicach i Uniwersytet Wrocławski. Wygłosił odczyt pt. „Współczesne problemy Śląska”. Spotkał się także z młodzieżą w dwóch szkołach średnich Legnicy. Zainteresowanie słuchaczy (podczas tych spotkań) dziejami Śląska i jego obecną sytuacją było ogromne. Jest to sygnałem, że o skomplikowanej historii tego regionu trzeba rozmawiać nie ukrywając tego co było dobre i złe.

Czytaj całość »»

 

Kazanie ks. bp. Marka Mendyka

„Przyjmijcie słowo Boże nie jako słowo ludzkie, ale jak jest naprawdę, jako słowo Boga"

   Kiedy w lutym spodziewamy się zimna, a biją wiosenne gromy albo mamy temperaturę prawie letnią, mówimy: paradoks w przyrodzie. Gdy późną jesienią jabłoń drugi raz zakwita – znowu paradoks w przyrodzie. Kiedy skąpiec daje, zawzięty przebacza, leniwy pracuje, skoro chmurny i zasępiony rozjaśnia się, mówimy: paradoks w życiu ludzkim. Bo paradoks to coś, co nie wynika z okoliczności, co jest zaskakujące przez swoją niezwykłość.

Czytaj całość »»

« 1 39 40 41 42 43 44 45 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl