Święty Stefan - budowniczy chrześcijańskiej Europy

W 1001 roku papież Sylwester II zgodził się na zadośćuczynienie prośbie księcia węgierskiego Stefana i wysłał mu koronę królewską. W średniowiecznej Europie był to akt wielkiej wagi, oznaczający nie tylko wprowadzenie władcy i jego państwa w rodzinę najsilniejszych państw Europy, ale przede wszystkim ścisłe związanie go z dziejami Kościoła. Jedynie koronowany władca miał w świadomości ówczesnych ludzi przyzwolenie Boga na sprawowanie swego urzędu. Nie wolno było się przeciwko niemu buntować, nie istniała żadna usprawiedliwiona religijnie przyczyna prowadzenia z nim wojny przez obce królestwo. Jednym słowem, korona stanowiła wstęp do samodzielnej władzy zabezpieczonej powagą Kościoła i nauczania Chrystusa, a taka gwarancja była na przełomie X i XI wieku największą rękojmią jej prawomocności i nienaruszalności.

Czytaj całość »»

 

Tatarzy pod Legnicą

   Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Z wielką radością przyjąłem zaproszenie od Państwa do Legnicy, ponieważ od paru lat żyję historią sprzed wieków i dzielę swoją rzeczywistość na tę realną, istniejącą dookoła i tę właśnie, która działa się wtedy m. in. na tych ziemiach. Leży mi też na sercu pomysł, idea, którą gorąco będę wspierał – by wynieść na ołtarze księcia Henryka Pobożnego. Zresztą pewne rozwiązania dramatyczne i fabularne w mojej książce „Psy Tartaru” świadczą o tym, iż postać ta, jak najbardziej na to zasługuje.

Czytaj całość »»

 

Znaczenie kultury w nauczaniu Jana Pawła II

[image]   Termin «kultura» pochodzi od łacińskiego czasownika «colo, colere, cultum» i oznacza uprawę ziemi. Jego najbliższym greckim odpowiednikiem jest czasownik «polein», czyli czynność orania ziemi. Słowa «cultura» używa także Cyceron, ale nadaje mu jednak sens przenośny: „cultura animi philosophia est”.1 Pojawia się zatem owo pojęcie w sensie uprawy ducha, kultury ducha poprzez uszlachetnianie ludzkiego umysłu przez filozofię.2 Takie jednak rozumienie pojęcia kultury miało już swój wcześniejszy kontekst.

   Wyraz ten od czasów Warrona i Cycerona, obok starszego, potocznego znaczenia, posiada jeszcze węższe określenie, jako wyrobienie w człowieku jego właściwego charakteru i prawdziwego człowieczeństwa. Można stwierdzić, że w kulturze greckiej już od samego początku zauważalny był człowiek, który rozwijał się w sferze «bonus artis », co odróżniało go od świata zwierzęcego. Do «bonus artis» zaliczano m.in. poezję, retorykę, filozofię. Te dziedziny były uznawane za wartościowe, ponieważ posiadają one zdolność do uformowania prawego człowieka w jego prawdziwym i doskonałym kształcie.

Czytaj całość »»

 

Św. Stefan nauczycielem polityków

[image]   11 września odbyło się 263 spotkanie legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy ‘90. Prelegentką była dr Anna Sutowicz, Sekretarz Rady Oddziału we Wrocławiu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Wygłosiła wykład „Święty Stefan – współtwórca chrześcijańskiej Europy”.
   Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. sprawowanej przez nowego biskupa ordynariusza diecezji legnickiej – Zbigniewa Kiernikowskiego.



Czytaj całość »»

 

„Uważajcie więc…”

   17 marca 2001 r. dzięki staraniom senator Doroty Czudowskiej gościła w Legnicy przewodnicząca Zespołu Ekspertów AWS ds. Mediów, kandydat z ramienia AWS na członka do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, senator Krystyna B. Czuba. Przewodnicząca senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęła zaproszenie środowiska legnickiej inteligencji katolickiej, skupionego w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90, a działającego przy Zakonie Braci Mniejszych Franciszkanów (przy ul. Rataja), by podzielić się swoimi przemyśleniami nt. funkcjonowania mediów w Polsce.

Czytaj całość »»

« 1 37 38 39 40 41 42 43 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl