Pamięć o Annie Śląskiej

   W diecezji legnickiej podjęte zostały starania zmierzające do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny Śląskiej. Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy jest wnioskodawcą w tej sprawie i często wraca do tej sprawy. Tragiczna śmierć księcia Henryka w bitwie z Tatarami pod Legnicą w 1241 r. przesłania – we współczesnym odbiorze – zasługi, cnoty i katolickie charyzmaty jakimi odznaczała sie księżna Anna. Jej niezwykłą osobowość, historię oraz dzieła duchowej i materialnej posługi, jaką świadczyła swoim poddanym przedstawiła na listopadowym spotkaniu DLP ’90 dr Anna Sutowicz, historyk z Wrocławia, która wygłosiła odczyt pt. „Księżna Anna Śląska – pomiędzy pamięcią a kultem”. Poprzedzony on został Mszą św. odprawioną w intencji zmarłych Przyjaciół DLP ’90. Na jej zakończenie uczestnicy spotkania tradycyjnie (poczynając od grudnia 2011 r.) odmówili modlitwę o potrzebne łaski za przyczyną Henryka Pobożnego i jego małżonki Anny. Modlitwę tę celebrans o. Stanisław ofm zakończył słowami, że dziś też są potrzebni tacy mężowie stanu, jak Henryk Pobożny, który umiał przeciwstawić się pochodowi tatarskich hord niszczących chrześcijaństwo i jego małżonka Anna.

Czytaj całość »»

 

Emerytura w dekalogu

[image]    W kościele rzadko kiedy można usłyszeć o ekonomii. O niej w kaplicy franciszkanów opowiedział prof. dr hab. Jerzy Żyżyński. Profesor od wielu lat uczestniczy w publicznej debacie o wpływie polityki państwa na gospodarkę. Pracował w wielu instytucjach rządowych oraz był ekspertem w Radzie Społeczno-Gospodarczej przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. Jest wykładowcą akademickim, a w obecnej kadencji zasada w ławach sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

   Jak przystało na naukowca, profesor swój legnicki wykład rozpoczął od wyjaśnień podstawowych pojęć ekonomicznych. Wszystko po to, aby – jak sam mówi – zanegować tezy stawiane przez liberalne media. – Tam pojawia się ciągle myśl, że państwo opiekuńcze to państwo drogie. Że trzeba ciąć koszty pracy i wówczas wejdziemy na wzrost gospodarczy. Bzdury – twierdził wykładowca.

Czytaj całość »»

 

Państwo dobrobytu

   Pieśnią „Pod Twoją obronę” rozpoczęło się październikowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił o. Stanisław Paszewski OFM, od sierpnia przebywający w legnickim Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych przy ul. Macieja Rataja. Wygłosił on homilię, w której zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju każdego człowieka. Każdy jest poznawany i daje się poznawać. Każdego dnia każdy z nas pisze swoją księgę życia. Powstaje wtedy grunt do prawdziwej przyjaźni i miłości. W takim klimacie rodzą się rzeczy wielkie. Istnieje stała potrzeba doskonalenia formacji każdego z nas. Dlatego konieczne są duszpasterstwa różnych środowisk. Homilię zakończył słowami: „Prośmy więc Boga, aby uświęcił nasze spotkanie i błogosławił w budowaniu lepszego dzisiaj i jutra”. Po Mszy świętej prof. Jerzy Żyżyński z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił odczyt pt. „Czy państwo socjalne szkodzi rozwojowi gospodarczemu?”. Prelegent jest znanym krajowym ekspertem gospodarczym, posłem na Sejm RP. W latach 2006-2008 był członkiem Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź w Lubinie. Był także członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim.

Czytaj całość »»

 

Ożywić i umocnić wiarę

   Na wrześniowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy przybył po raz trzeci ks. dr Ignacy Soler. Urodził się w Alcañiz, w Hiszpanii (1955). Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Complutense w Madrycie (1977). W 1981 r. został wyświęcony na kapłana Prałatury Personalnej Opus Dei (Dzieło Boże), a w 1983 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk teologicznych na Uniwersytecie Navarry w Pamplonie. Od 1994 r. mieszka i prowadzi działalność duszpasterską w Polsce, obecnie w Poznaniu. Doskonale włada językiem polskim.

Czytaj całość »»

 

Słuchałem głosu świętego

   Tuż przed rozpoczęciem Roku Wiary w legnickim duszpasterstwie pojawił się człowiek, który miał powiedzieć o pojmowaniu świętości u wielkiego świętego XX wieku. – Czy wy wiecie, że nie ma drugiego tak bliskiego nam świętego? To jedyny święty kanonizowany do tej pory, który umarł po 1975 roku! Nie ma innego takiego świętego – rozpoczął swój wykład ks. dr Ignacy Soler, Hiszpan, od prawie 20 lat związany z naszą ojczyzną. Jego pojawienie się na polskiej ziemi było związane z dziełem Opus Dei, do którego należy, a św. Josemaría był założycielem.

Czytaj całość »»

« 1 46 47 48 49 50 51 52 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl