Legnicki Pentaptyk Papieski

Medale wydane w rocznice odwiedzin Legnicy przez Ojca Świętego Jana Pawła II

   2 czerwca 1997 r. to dzień dla Legnicy historyczny – dzień odwiedzin przez Papieża Jana Pawła II. Na trasie jego VI pielgrzymki do Ojczyzny znalazła się piastowska Legnica, od 1992 r. stolica utworzonej przez Papieża nowej polskiej diecezji. Spotkanie w czasie którego Jan Paweł II sprawował Eucharystię i wygłosił homilię odbyło się na terenie lotniska. Jeszcze nie tak dawno obsługiwało ono wojskowe samoloty z czerwoną sowiecką gwiazdą – znakiem okupacyjnej armii. 2 czerwca 1997 r. stało się miejscem spotkania z papieżem na dziękczynnej modlitwie. Było potwierdzeniem prawdy, że losy narodów ostatecznie nie zależą od siły, a od Tego, którego posłańcem jest Ojciec Święty. Papież uczył o wdzięczności za wielkie dary Boga. Uczył również o odpowiedzialności za podarowaną wolność. Uczył o wzajemnej odpowiedzialności za siebie i za kształt życia społecznego. Przypominał, że skarb wiary nie zostaje dany dla samego posiadania go. Że kryje w sobie wielką dynamikę zmian – o ile zostanie przyjęty i wykorzystywany na co dzień. To spotkanie – to wielkie święto dla zgromadzonych tysięcy ludzi. To również zadanie: by przyjąć przesłanie, nie zapomnieć, by nie stracić, by skorzystać z tej historycznej okazji i zarazem szansy. Ożywianiu pamięci i podtrzymywaniu świadomości zadania służą różne sposoby. Jeden z nich to utrwalenie wydarzenia w formie mającej długą historyczną tradycję jaką stanowią medale. Tak zrodził się pomysł by legnickie spotkanie z Papieżem zapisać na medalach.

Czytaj całość »»

 

O Janie Pawle II i Mongołach

[image]   Był naocznym świadkiem rodzenia się naszej diecezji. O mało znanych faktach z jej historii na ostatnim spotkaniu opowiadał ks. dr Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej.

   Ksiądz kanclerz jest praktycznie jedyną osoba pracująca dzisiaj w Legnickiej Kurii Biskupiej, która współtworzyła i przygotowała powstanie naszej diecezji. Wybór daty prelekcji był więc oczywisty – odbyła się ona dokładnie dwa dni przed 15-rocznicą wizyty Jana Pawła II w Legnicy.

   Ks. Józef Lisowski opisał najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do 25 marca 1992 roku. Opisał sytuację, jaka wówczas panowała w Legnicy, wspomniał zasłużone osoby, przygotowania, a także trud jaki trzeba było włożyć, aby przejmowane poradzieckie mienie można było znowu użytkować. Wśród takich obiektów jest chociażby dzisiejsza Kuria wraz z Wyższym Seminarium Duchownym czy rezydencja biskupów.

Czytaj całość »»

 

Radość wiary

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy jest świecką cząstką Diecezji Legnickiej. Dla uczczenia 20. rocznicy jej powstania i 15. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II na ziemi legnickiej zaprosiło ono z okolicznościowym wykładem ks. dr. Józefa Lisowskiego – kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej. Wykład poprzedziła Msza św. odprawiona w intencji dziękczynnej za 20 lat istnienia diecezji. Ksiądz kanclerz wygłosił homilię, która w nawiązaniu do czytanej Ewangelii (Łk 1,39-45) poświęcona została Maryi, jako matce Jezusa Chrystusa. Kapłan powiedział, że dziś w sposób szczególny nasze serca i postawa kierują się ku Maryi, która jest przewodniczką w naszej wierze. Tak się szczęśliwie składa, że my – żyjący na Dolnym Śląsku – mamy wspaniałą okazję na co dzień doświadczać opieki Maryi, matki Jezusa Chrystusa, matki Kościoła, matki każdego z nas. Przed 20 laty Jan Paweł II, erygując 25 marca 1992 r. Diecezję Legnicką bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” pisał, że ma być ona diecezją maryjną, ze swoim głównym sanktuarium w Krzeszowie. Dwa tysiące lat temu Maryja przychodząc do św. Elżbiety przyniosła jej Jezusa Chrystusa. Do dziś Maryja przez cały ten czas przynosi Jezusa Chrystusa każdemu z nas. Maryja ukazuje nam prawdę Boga, który przychodzi, aby z nami pozostać. Pokazuje nam radość wiary, która jest spotkaniem z Bogiem.

Czytaj całość »»

 

Łużycki znak wiary

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy na swoje spotkania zaprasza prelegentów z wszystkich dziedzin życia materialnego i duchowego, podejmujących tematy zarówno lokalne, krajowe, a także międzynarodowe. W połowie maja przybył tu pielgrzym z Niemiec, a dokładniej z pobliskich Łużyc. Był nim ks. Szczepan Delan – kanonik Kapituły Drezdeńskiej, przewodniczący konferencji duchowieństwa łużyckiego i proboszcz Parafii Radwor na Łużycach, gdzie urodził się bł. ks. Alojs Andricki. Ksiądz kanonik odprawił Mszę św. w swoim ojczystym języku. Natomiast homilię i odczyt pt. „Błogosławiony Alojs Andricki i Łużyczanie – słowiańska mniejszość w Niemczech” wygłosił w języku polskim, którym doskonale się posługuje. W homilii zwrócił uwagę na coraz większą liczbę ludzi niewierzących. Zauważył, że brak wiary powoduje chaos i konflikty, których jesteśmy świadkami. Przyszłość należy jednak do Jezusa Chrystusa, który wzywa nas wszystkich do jedności w wierze i w życiu codziennym. Należy dodać, że ks. Szczepan Delan brał udział w procesie beatyfikacyjnym ks. Alojsa Andrickiego.

Czytaj całość »»

 

Ostatni Indianie Niemiec

[image]    W podziemiach klasztoru ojców franciszkanów wystąpił ksiądz Szczepan Delan, Serbołużyczanin.

   Tradycyjnie na początku spotkania odprawiona została Eucharystia. Gość ks. Szczepan Delan odprawił ją w intencji narodu Serbołużyckiego, „aby zawsze dawał świadectwo przywiązaniu do swojej wiary, tradycji i kultury”. Co ciekawe po raz pierwszy w historii duszpasterskich spotkań została ona odprawiona w obym języku. Był to język serbołużycki, który jest oficjalnie językiem liturgicznym dla Serbołużyczan zamieszkujących Saksonię. Warto podkreślić, że prelegent jest ważną postacią w świecie Serbołużyczan. Przede wszystkim jest kapłanem katolickim, a to właśnie dzięki rzymsko-katolickiej wierze udało się ocalić słowiańską tożsamość pomimo ponad 1000 letniej germanizacji. Z kilku narodów słowiańskich, jakie zamieszkiwały tereny dzisiejszych wschodnich Niemiec, tylko Serbołużyczanom udało się ocalić swoją tożsamość. Jak dowcipnie podsumował ten cud prelegent, „stali się ostatnimi Indianami w Niemczech”.

Czytaj całość »»

« 1 47 48 49 50 51 52 53 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl