Nakaz: żyć Ewangelię

   Spotkania u franciszkanów nie przyciągają wielu słuchaczy. A szkoda, ponieważ przykład o. Langkammera pokazuje, że mury klasztoru goszczą prawdziwą śmietankę polskiej inteligencji.

[image]    Ojciec prof. dr hab. Hugolin Langkammer OFM to teolog, biblista, utytułowany m.in. Człowiekiem Roku 1997 Amerykańskiego Instytutu Badań Bibliograficznych. Ma na koncie wiele publikacji naukowych, a najnowszą – „Komentarz teologiczno-pastoralny wszystkich listów świętego Pawła” – przywiózł ze sobą na spotkanie we franciszkańskim klasztorze.


   Słuchacze Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 poznali, przynajmniej w zarysie, rolę Pisma Świętego w życiu św. Franciszka. – W skrócie można powiedzieć, że Biblia dla Biedaczyny z Asyżu nie była tylko księgą objawioną, ważnym pismem – opowiadał o. Hugolin. – W najstarszej zachowanej regule pierwszym nakazem jest „żyć Ewangelię”. Nie Ewangelią czy dla Ewangelii. Bracia mieli żyć Ewangelię – podkreślał.

Czytaj całość »»

 

Dzieło św. Franciszka z Asyżu

   Osiemset lat minęło od powstania Zakonu Braci Mniejszych. Z tej okazji Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy zaprosiło o. prof. dr. hab. Hugolina Langkammera OFM, franciszkanina z Prowincji św. Jadwigi. Był on po raz trzeci gościem Duszpasterstwa, wygłaszając wykład pt. „Pismo święte w życiu św. Franciszka”. Wykładowca to wybitny uczony, uznany biblista, promotor blisko 60 doktorów i ponad 350 magistrów, autor przeszło 70 książek. Przedostatnią z nich, zatytułowaną: „Obraz Jezusa Chrystusa w świetle Nowego Testamentu”, zadedykował Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Kończą ją refleksje autora nad książką tego Papieża pt: „Jezus z Nazaretu”.

Czytaj całość »»

 

Jan Paweł II - magia obrazu, siła słowa

   Jest sierpień 1993 roku. Od kilku dni przebywam w Denver na amerykańskim środkowym zachodzie. Przyjechałem tu, aby obsługiwać dla Polskiego Radia Światowy Dzień Młodzieży, któremu ma przewodniczyć Papież Jan Paweł II. Codziennie rano pod drzwiami pokoju hotelowego znajduję bieżącą prasę. Lektura gazet nie nastraja optymistycznie.
   W lokalnym dzienniku „Denver Post” czytam: „Papież Jan Paweł II przybywa do Stanów Zjednoczonych w czasie, kiedy jego popularność w tym kraju maleje Na początku pontyfikatu Jan Paweł II był zdecydowanie najpopularniejszym Papieżem i jednym z najbardziej podziwianych ludzi. W roku 1980 był nawet pierwszy na liście, ale w osiem lat później spadł na trzecie miejsce, a w 1991 roku na szóste. Jeszcze gwałtowniejszy był spadek jego popularności wśród młodzieży. O ile w 1979 roku był najbardziej podziwianym przez nich człowiekiem, to w 1987 roku spadł na siódme miejsce, a w roku 89–tym był dziesiąty.”

Czytaj całość »»

 

Tysiące niemych słów

[image]    Nietypowe, bo trzecie w ciągu jednego miesiąca, spotkanie w klasztorze przy ul. Rataja poprowadził tym razem Paweł Zuchniewicz, pisarz i biograf Jana Pawła II.

   Paweł Zuchniewicz od wielu lat zajmuje się życiem i nauczaniem Papieża Polaka. Jeszcze jako młody dziennikarz jeździł po całym świecie za Ojcem Świętym, uczestnicząc w najważniejszych dla niego pielgrzymkach. Po latach powstały z tego ciekawe książki, które opisują postać Jana Pawła II niekoniecznie z polskiej, wykrzywionej czasami perspektywy.

Czytaj całość »»

 

Niezwykła biografia niezwykłego człowieka

   „Cuda Jana Pawła II”, „Nasz Papież”, „Narodziny pokolenia JP2”, czy „Wujek Karol” to tylko niektóre z tytułów książek napisanych przez Pawła Zuchniewicza, publicystę, pisarza, dziennikarza relacjonującego wiele pielgrzymek Jana Pawła II po świecie. Paweł Zuchniewicz gościł w Legnicy na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 już po raz drugi. Wygłosił wykład pt. Jan Paweł II – magia obrazu, siła słowa. Przyjechał też ze swoją najnowszą książką: Jan Paweł II: „Będę szedł naprzód”. Jest to niezwykła biografia Papieża Polaka, trzymająca w napięciu, wzruszająca opowieść o człowieku, który odpowiedział na wezwanie Boże i zmienił życie milionów ludzi!

Czytaj całość »»

« 1 64 65 66 67 68 69 70 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl