Święci mogą uczyć

[image]   Kolene spotkanie DLP ´90 poświęcone zostało osobie ks. Jerzego Popiełuszki, którą przybliżył słuchaczom ks. prof. Piotr Nitecki, wykładowca akademicki z Wrocławia.

   Ks. prof. Piotr Nitecki jest wykładowcą katolickiej nauki społecznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Przez wiele lat był również redaktorem pism katolickich, a w czasie stanu wojennego, mieszkając w Warszawie, wielokrotnie spotykał się z ks. Popiełuszką. Jest członkiem komisji historycznej badającej świętość tego kandydata na ołtarze. Ks. Nitecki posiada wszechstronną wiedzę o życiu ks. Jerzego. Dzięki temu bez problemu wskazał na aktualność jego nauczania. – Ksiądz Jerzy głosił samego Chrystusa i jego miłość – opowiadał ks. Nitecki. – Wielu księży w tamtych latach uprawiało na ambonie politykę, lecz komuniści wiedzieli, że to nie jest groźne. Ks. Jerzy głosił zasady wolności i godności ludzi w prawdziwej miłości. Przy Jezusie i w Jezusie. I dlatego komuniści musieli go zabić – dodał kapłan.

Czytaj całość »»

 

Prorok naszych czasów

   W 25 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy zaprosiło ks. prof. dr hab. Piotra Niteckiego. Podczas Mszy św. wygłosił homilię. Nawiązując do słów: „Poślę do nich proroków i apostołów, a z nich niektórych zabiją i prześladować będą” (Łk 11, 49) powiedział, że prorok to nie ten, który przepowiada przyszłość, ale ten, który ocenia teraźniejszość. Każdy z nas jest powołany do misji prorockiej. Każdy chrześcijanin jest prześladowany na świecie przez zło. Zabijani byli prorocy Starego Testamentu. Nie głosili oni jednak swojej nauki. Byli posłani. Tak jak ks. Jerzy, który był jednym z najbardziej wyrazistych proroków współczesnych. Prorocy są po to, aby w ich świetle oglądać siebie. Po Mszy św. ks. Nitecki wygłosił wykład pt. „Aktualność przesłania księdza Jerzego Popiełuszki w 25 rocznicę męczeństwa”.

Czytaj całość »»

 

Spotkali się po raz dwusetny

   Legnickie Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 ma powody do świętowania. W klasztorze Braci Mniejszych członkowie stowarzyszenia spotkali się po raz dwusetny. Jubileuszowy wykład zatytułowany: „Sługa Boży Jan Paweł II jako budowniczy mostów wolności w Europie Środkowo-Wschodniej” wygłosił Biskup Legnicki Stefan Cichy. Był tort, rozmowy przy kawie i herbacie, i wspomnienia. A niewątpliwie jest co wspominać. Duszpasterstwo Ludzi Pracy powstało w 1990 roku w Legnicy. Głównym inicjatorem powstania Duszpasterstwa był Adam Jaworski.

Czytaj całość »»

 

Mosty wolności

[image]    W roku franciszkańskiego jubileuszu 800-lecia reguły ich zgromadzenia dzieło Duszpasterstwa Ludzi Pracy również ma powody do świętowania.

   Czwartkowe spotkania odbywają się od samego początku pod egidą ojców franciszkanów. Dom zakonny przy ulicy Rataja już 19 lat gości prelegentów z całej Polski.

   – Na 199. dotychczasowych spotkań w ponad stu prelekcje głosili ludzie związani z zakonem braci mniejszych – wyliczał wkład franciszkanów w dzieło duszpasterstwa Andrzej Potycz, przewodniczący DLP ’90. – Biskup Stefan Cichy już dwa razy u nas gościł. W przyszłym roku będziemy świętowali 20-lecie naszego istnienia, mamy nadzieję, że wtedy też nie zabraknie ordynariusza naszej diecezji – dodał.

Czytaj całość »»

 

200. SPOTKANIE W DLP'90

   Już po raz dwusetny, w październiku br., odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Z tej okazji do klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy przybyli: biskup legnicki Stefan Cichy, minister prowincjalny Prowincji św. Jadwigi o. Wacław Chomik oraz księża i liczni sympatycy tej wspólnoty. Mszy św. w intencji dziękczynnej za posługę franciszkanów na rzecz Duszpasterstwa przewodniczył Ksiądz Biskup.

Czytaj całość »»

« 1 65 66 67 68 69 70 71 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl