Kto będzie pamiętał?

Słowo wstępne

   Nie pamiętamy naszej historii. Statystyki pokazują, że tylko co piąty z nas wie, czym była tzw. rzeź wołyńska. Na szczęście są naukowcy, którym chce się pracować nad tym, aby wreszcie statystyki zaczęły nam sprzyjać. Do takich należy prof. Stanisław Srokowski, który odwiedził Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90. Może jemu się chce, bo sam cudem ocalał z ukraińskonacjonalistycznej hekatomby? A może dlatego, że winni jesteśmy tę pamięć 60 tys. ofiar, a także tym, którzy – uciekając z Wołynia – azyl znaleźli w Legnicy, Jeleniej Górze, Jaworze.

■ Roman Tomczak, redaktor wydania.

Czytaj całość »»

 

Gra z Rosją

[image]    W sporach z Rosją atuty ma Unia Europejska. Nie potrafi ich tylko wykorzystać – twierdzi Konrad Szymański.
   Gościem noworocznego spotkania legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy był europoseł Konrad Szymański. Prelegent jest też redaktorem naczelnym politologicznego dwumiesięcznika „Międzynarodowy Przegląd Polityczny”. Wykład wygłosił o roli Unii Europejskiej na Wschodzie.






Czytaj całość »»

 

Polityka wschodnia

   Od kiedy Polska stała się wschodnią granicą Unii Europejskiej nasza polityka gospodarcza, obronna, informacyjna, kulturalna i wszelka inna jest jednym ze stałych elementów naszego odniesienia do państw położonych na Wschodzie, w szczególności Rosji. Mimo, że od czterech już lat jesteśmy w strukturach UE, Rosja naszą przynależność do UE zdaje się traktować jako wydarzenie bez żadnego znaczenia, a przynależność tę uważa tylko za deklaratywną, traktatową i symboliczną. Trzeba przyznać, że wobec wielu jej ataków na polską politykę milczenie UE umacnia Rosję w tym przekonaniu. Jak jednak jest naprawdę, skoro nie po to przystępowaliśmy do UE, aby istnieć w niej tylko formalnie, dekoracyjnie i symbolicznie? Czy zatem zdani jesteśmy nadal tylko na samych siebie w starciu z silniejszymi partnerami, czy też mamy możliwości i szanse na wspólne z UE zajęcie stanowiska wobec naszych wschodnich sąsiadów? Próby wyjaśnienia tych kwestii podjął się Konrad Szymański (poseł do Parlamentu Europejskiego, redaktor naczelny „Międzynarodowego Przeglądu Politycznego”), który w styczniu br. wygłosił w Duszpasterstwie Ludzi Pracy’90 w Legnicy odczyt pt. „Rola Unii Europejskiej na Wschodzie”. Znany on jest z tego, że z przekonaniem i konsekwentnie broni tradycyjnych wartości społecznych i chrześcijańskich. W przeddzień przyjazdu do Legnicy aktywnie przeciwstawiał się przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji o tzw. prawach podstawowych w UE, wzywającej wszystkie kraje członkowskie do uznania m.in. związków homoseksualnych i aborcji oraz upowszechniania takich rozwiązań w ich prawie. Gdy zaś rezolucja ta została przegłosowana uznał ją za najbardziej szkodliwy dokument przyjęty w tej kadencji przez PE.

Czytaj całość »»

 

Zaginione muzeum

   Śląska dzielnica od początku istnienia państwa polskiego odgrywała kluczową rolę w jego gospodarczym, politycznym i kulturalnym rozwoju. Szczególne znaczenie miały znajdujące się tym terenie miasta, wśród których legnicki gród pod każdym względem rywalizował z pobliskim Wrocławiem o stołeczne splendory regionu. Początkowo w wielu dziedzinach Legnica nawet przodowała. Tu w 1308 roku powstał, nie uznany oficjalnie, pierwszy uniwersytet w Środkowej Europie. W tym czasie w Legnicy urodził się i pracował najwybitniejszy uczony tamtych czasów Witelon. Z jego dzieła korzystali później tej miary uczeni co Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik i Jan Kepler. Podobnie też w dziedzinie kolekcjonerstwa, muzealnictwa i historycznych zbiorów legniczanie odegrali ważną rolę w Europie i na świecie. O tej fascynującej historii muzealnictwa, na grudniowym spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 mówił dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Andrzej Niedzielenko. Wygłosił on odczyt pt. „Muzealne tradycje Legnicy”. Wcześniej, w intencji miasta Legnicy, Mszę św. odprawił o. Tobiasz Fiećko OFM – przełożony klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy, modląc się o to, aby Opatrzność Boża była dla tego piastowskiego grodu zawsze łaskawa.

Czytaj całość »»

 

Od Armii Czerwonej do Chin

Rozmowa z Andrzejem Niedzielenką, dyrektorem Muzeum Miedzi w Legnicy.

Czytaj całość »»

« 1 68 69 70 71 72 73 74 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl