Pamiętajmy o obozach

- Choć nikt z mojej rodziny nie zginął w Auschwitz, tematyka wojny i obozów śmierci zawsze była dla mnie bardzo ważna i ciągle mnie wzrusza - mówiła Magdalena Marchewka, autorka prelekcji o operze inspirowanej najbardziej znanym opowiadaniem obozowym.

[image]

Czytaj całość »»

 

Arcydzieło odkupienia

   - To nie Kościół wymyśla dogmaty. Kościół nie może nic dodać do tego, co przekazał nam w objawieniu Pan Bóg – tłumaczył o. dr Alan Tomasz Brzyski.

[image]Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP miał w ciągu wieków swoich zwolenników i przeciwników.
Dyskusję zamknęła bulla papieża Piusa IX. Roman Tomczak /Foto Gość

   Franciszkański zakonnik był gościem kolejnego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. W swoim wystąpieniu na temat dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi skupił się na postaci innego franciszkanina, żyjącego w XIII w. Jana Dunsa zwanego Szkotem, wyniesionego na ołtarze filozofa i teologa, nazywanego przez potomnych doctor subtillis – doktor subtelny.

Czytaj całość »»

 

It est polonicae!

    Prof. Wojciech Mrozowicz rozwiał wątpliwości co do pochodzenia najsłynniejszego zdania „Księgi henrykowskiej”.
   Ten pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego i znany badacz polskiej kultury średniowiecznej do Legnicy przyjechał z wykładem „Ku początkom polskiego słowa pisanego – »Księga henrykowska« i jej świat”.

Czytaj całość »»

 

To nie ozdoba, to część liturgii

   - Nie ma liturgii bez muzyki. Dlatego w każdej parafii powinien być organista, schola i chór. Niestety, nie w każdej są - mówi bp Stefan Cichy, współautor najnowszej instrukcji KEP o muzyce kościelnej.

[image]

Czytaj całość »»

 

Ks. Ignacy Soler w KLO i I LO w Legnicy

   22 września 2017 r., następnego dnia po wykładzie w Duszpasterstwie Ludzi Pracy '90, ks. Ignacy Soler spotkał się z młodzieżą Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Mówił młodzieży o islamie i wolności religijnej oraz o dorobku i znaczeniu Soboru Watykańskiego II a także o historii Kościoła katolickiego od czasów Soboru aż do czasów obecnych.

Czytaj całość »»

« 1 3 4 5 6 7 8 9 »

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl