Święta rodzina z... Legnicy

[image]    Na dwa dni przed rocznicą bitwy pod Legnicą gościem spotkania u oo. franciszkanów był pisarz Tomasz Łysiak, którego bogata i barwna twórczość historyczna każe niektórym krytykom literackim porównywać go do Henryka Sienkiewicza.

   Młody literat został zaproszony do Legnicy, aby wygłosić wykład na temat Henryka Pobożnego. Od niedawna można kupić najnowszą powieść Łysiaka pt. „Psy Tartaru”. Opowiada o ostatniej bitwie piastowskiego księcia Henryka Pobożnego z „psami” mitycznej krainy piekieł – Tartaru. Stąd w średniowiecznej Polsce Mongołów nazywano Tatarami.



Czytaj całość »»

 

Przeciw rozumnym degeneratom

[image]    Gościem ostatniego spotkania w klasztorze ojców franciszkanów był bp Marek Medyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Podczas godzinnego wykładu obnażył mity współczesnych modeli wychowania.
   Biskup jest dojrzałym wychowawcą. W swoim życiu kapłańskim przez wiele lat pracował jako wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii legnickiej. Brał też udział w tworzeniu nowej podstawy programowej dla katechez szkolnych. Teraz zaś jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski.








Czytaj całość »»

 

Mity wychowawcze

   Pod koniec marca na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy do franciszkańskiego klasztoru przy ul. Macieja Rataja 23 przybył ks. bp dr Marek Mendyk - Biskupem Pomocniczy Diecezji Legnickiej. Odprawił on Mszę świętą w intencji rodzin, aby były otwarte na przyjęcie nowego życia i jego wychowanie, podczas której wygłosił homilię poświęconą Zwiastowaniu Pańskiemu. Zwrócił w niej uwagę na Tajemnicę Wcielenia, która stanowi szczególne świadectwo Bożego upodobania w człowieku.

Czytaj całość »»

 

Polska się nie obroni?

[image]   Drugi raz na spotkaniu u oo. franciszkanów pojawiło więcej słuchaczy niż zwykle. Tym razem przyciągnął ich prof. Romuald Szeremietiew, był minister obrony narodowej.

   Jak powszechnie wiadomo, Legnica przez całe lata była bastionem wojsk Układu Warszawskiego. Tutaj zapadały najważniejsze decyzje dla naszej części Europy. W tamtym czasie dorastał tutaj Romuald Szeremietiew. Widział, jak dowódcy radzieccy zabraniali kontaktów ich żołnierzy z Polakami. Jak mówi, nauczyło go to, że siła ZSRR jest złudna, a bazująca na niej równowaga sił w Europie jest czymś, co można zmienić. Dlatego zaangażował się w działania „Solidarności”, a później w budowanie wolnej Polski.

Czytaj całość »»

 

Obronić Polskę

   Pod koniec lutego na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przybył do Legnicy Romuald Szeremietiew. Kilka lat mieszkał on w Legnicy. Tu ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową i pracował w fabryce dziewiarskiej jako robotnik oraz zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym dla pracujących. W Legnicy też rozpoczął działalność w środowiskach niezależnych (1964), działając w grupie samokształceniowej przy duszpasterstwie akademickim Franciszkanów. W marcu 1968 r. został pobity przez MO podczas demonstracji w Legnicy. W 1972 r. ukończył studia prawnicze we Wrocławiu. Jest to postać szczególna, zarówno w swoim opozycyjnym rodowodzie, jak i roli jaką odegrał on w polityce polskiej po 1989 r. Długoletni więzień polityczny w czasach PRL, niezmordowany organizator (m.in. zakładał KPN, w 1979 r.), publicysta i działacz polityczny. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję wiceministra Obrony Narodowej, a krótko również ministra tego resortu. Także w rządzie Jerzego Buzka był wiceministrem Obrony Narodowej, odpowiedzialnym za modernizację armii i zakupy uzbrojenia. W 2001 r., w atmosferze oskarżeń korupcyjnych, został usunięty z tego stanowiska. Dopiero jesienią 2010 r. sąd oczyścił go ze wszystkich stawianych mu zarzutów. Wojsko jest jego pasją życiową. Jako pierwszy cywil uzyskał tytuł doktora nauk wojskowych (1995), a następnie doktora habilitowanego tych nauk (2001). Od października 2008 r. jest profesorem i kierownikiem katedry w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest autorem wielu publikacji i książek. Po Mszy św. odprawionej w intencji Wojska Polskiego wygłosił odczyt pt. „Perspektywy bezpieczeństwa narodowego Polski”.

Czytaj całość »»

« 1 55 56 57 58 59 60 61 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl