Pasterz narodu

   Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, w swoich wspomnieniach widzę na fotografii, kiedy uśmiechnięty trzyma w ramionach białe jagnię. Zdjęcie to, wykonane podczas internowania w Komańczy, w sposób symboliczny ukazuje jego troskę o bezbronny Naród Polski, śmiertelnie zagrożony przez wdrażane w życie idee komunistyczne. Prymas nie żyje już 30 lat, a od 22 lat trwają prace związane z wyniesieniem go na ołtarze. Ostatnie spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy poświęcone było temu wielkiemu Polakowi. Najpierw odprawiona została Msza św. w intencji jego rychłej beatyfikacji, a następnie dr hab. Jan Żaryn wygłosił odczyt pt. „Prymas Tysiąclecia – w trzydziestą rocznicę śmierci”.

Czytaj całość »»

 

Młody prymas dał radę

   Kard. Stefan Wyszyński należy do grona największych Polaków. W 30. rocznicę jego śmierci IPN-owski historyk przybliżał nieznane szczegóły z życia Prymasa Tysiąclecia.

   Rzadko się zdarza, aby na wykładzie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 zjawiło się tylu słuchaczy. Nie tylko zabrakło miejsc siedzących w kaplicy oo. franciszkanów, ale trzeba było dostawiać krzesła w zakrystii i na korytarzu domu zakonnego. Trudno się jednak dziwić, bo prelekcję o kard. Wyszyńskim miał wygłosić znany ze swoich badań w Instytucie Pamięci Narodowej prof. Jan Żaryn.

Czytaj całość »»

 

KSIĘŻNA ANNA I JEJ MAŁŻONEK KSIĄŻĘ HENRYK II POBOŻNY JAKO KANDYDACI DO CHWAŁY OŁTARZY

KS. WŁADYSŁAW BOCHNAK
Tekst wykładu wygłoszonego w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy 13 stycznia 2011 r.


   Święci są w Kościele świadkami wiary. Kościół zawsze potrzebuje świadków wiary. Nauczyciele wiary wtedy przepowiadają skutecznie Słowo Boże, gdy są świadkami wiary. Święci są orędownikami naszych codziennych spraw przed Bogiem, który jest dawcą wszystkich łask. Brak pamięci o świętych osłabia pamięć o Chrystusie i o założonym przez Niego Kościele. Ich kult wzmacnia jedność wszystkich wierzących w Chrystusa i dlatego ma ogromny wpływ na zjednoczenie wszystkich chrześcijan.

Czytaj całość »»

 

Księżna Anna i Henryk Pobożny w służbie Bogu i Ojczyźnie

   Daremnie szukać we współczesnej polskiej historiografii obszerniejszych studiów i materiałów dotyczących księżnej Anny małżonki księcia śląskiego Henryka Pobożnego. Sławna bitwa z Tatarami na Polu Legnickim w 1241 roku odnotowana jest we wszystkich podręcznikach historii. Dołączona do tego średniowieczna ilustracja Tatarów pod Legnicą z głową księcia zatkniętą na pikę, zapada głęboko w pamięć. Stąd wiedza o osobie męża księżnej Anny przynajmniej w podstawowej mierze jest dobrze znana. Niezwykle zasłużona dla Śląska księżna Anna ginie jednak w mrokach historii. Jej roli i znaczenia dla tego regionu nie odnotowują nawet najobszerniejsze uniwersyteckie opracowania dotyczące historii Śląska. Jedynym wyjątkiem pod tym względem jest unikalna monografia ks. Władysława Bochnaka pt. Księżna Anna Śląska 1204 – 1265 w służbie ludu Śląskiego i Kościoła (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Wrocław 2007), który swoją uwagę poświęcił przede wszystkim księżnej Annie, a na drugim planie Henrykowi Pobożnemu. Pisząc ten szkic biograficzny poświęcony pamięci pary książęcej oparłem się przede wszystkim o materiały i wiadomości zebrane w tym dziele. Po to, aby lepiej zrozumieć motywy i powody wielu decyzji, które zaważyły na losach księżnej Anny i Henryka Pobożnego warto choćby w największym skrócie przedstawić najważniejsze elementy sytuacji politycznej, gospodarczej i kulturalnej owych czasów.

Czytaj całość »»

 

Świętych przywracanie

   Sylwetki piastowskiej pary książęcej – Henryka Pobożnego i jego żony Anny – były kanwą zachwycającej opowieści o średniowieczu, którą snuł ks. prof. Władysław Bochnak.

   Księżna Anna i jej małżonek książę Henryk II Pobożny jako kandydaci do chwały ołtarzy – to tytuł referatu, wygłoszonego we franciszkańskim klasztorze przy ul. Rataja w Legnicy, gdzie zbierają się członkowie i sympatycy DLP ’90.

Czytaj całość »»

« 1 56 57 58 59 60 61 62 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl