Chirurg odkrywa mosty

[image]
   Tym razem gościem był Józef Tomasz Juros, który zajął słuchaczy opowiadaniem o... moście z Pruskiej Królewskiej Huty Malapane w Ozimku.

   Inżynierii mostowej w Polsce nie poświęcono dotąd tyle miejsca podczas czwartkowych spotkań duszpasterstwa. Okazuje się jednak, że pogląd o konieczności dokumentacji dorobku technicznego naszych ziem zyskuje coraz szerszy zasięg i wsparcie różnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. To właśnie Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi wydało pracę Józefa Tomasza Jurosa „Mosty z Pruskiej Królewskiej Huty Malapane w Ozimku”. Dotyczy ona początków przemysłu hutniczego na Śląsku oraz pionierskich zastosowań żelaza do budowy mostów na kontynencie europejskim.

Czytaj całość »»

 

Prawda w polityce

   Jak odróżnić w polityce prawdę od kłamstwa? Jest to bardzo trudne, ponieważ zalewa nas potok informacji politycznych, gospodarczych i wszelkich innych. Trzeba być specjalistą w każdej dziedzinie życia, by umieć powiedzieć, co jest prawdą, co półprawdą, ćwierć prawdą lub całym kłamstwem. Sprawom tym poświęcone było październikowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Wykład pt. ”Prawda a polityka” wygłosił wrocławski pisarz i poeta Stanisław Srokowski, autor takich powieści kresowych jak „Ukraiński kochanek”, czy „Zdrada”. Jego rozważania poprzedziła Msza św. odprawiona przez o. Kryspina Bernata OFM, pierwszego gwardiana legnickiego klasztoru franciszkańskiego przy ul. Macieja Rataja, w intencji: „aby życie społeczne w naszej Ojczyźnie oparte było na prawdzie”.

Czytaj całość »»

 

Poeta o polityce

[image]    Jako prelegent w 213. Spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 wziął udział Stanisław Srokowski. Było to jego drugie wystąpienie przed tym audytorium. Poprzednie dotyczyło tematu ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Podolu przez ukraińskie bandy UPA, zaś najnowsze – prawdy w polityce. Srokowski jest poetą, dramaturgiem, pisarzem oraz byłym wykładowcą uniwersyteckim. Od lat bardzo mocno związany z NSZZ „Solidarność”. Przez lata był redaktorem naczelnym kilku pism. Dwie jego najnowsze książki są poświęcone tematyce trudnych relacji w przedwojennej polsko-ukraińskiej wsi na Kresach Wschodnich. Przed prelekcją niecodzienne podziękowania otrzymał Adam Maksymowicz.

Czytaj całość »»

 

Fotorelacja prelegenta

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy, a personalnie, pan Andrzej Potycz, zaprosili mnie do Legnicy na wykład pt. "Polityka a prawda". Andrzej Potycz robi wiele dobrego dla ludzi, którzy szukają wyższych wartości w życiu. Organizuje spotkania, dyskusje, rozmowy o palących problemach Polski i świata. Stworzył swoisty salon intelektualny w Legnicy i dba o jego ciągły rozwój. Nie boi się spraw trudnych i tzw. kontrowersyjnych. I słusznie, bowiem prawdy poszukujemy także w sporze, debacie publicznej. I tak się dzieje właśnie w Legnicy.

Czytaj całość »»

 

Hiszpańska sól straciła smak

[image]    Analiza powodów dechrystianizacji Półwyspu Iberyjskiego była tematem ostatniego spotkania w klasztorze oo. franciszkanów w Legnicy. Konferencję wygłosił hiszpański kapłan z Opus Dei.

   Ksiądz Ignacy Soler od 16 lat mieszka i pracuje w Polsce. Podlega prałaturze personalnej Opus Dei (łac. Dzieło Boże) w Rzymie i do Krakowa, gdzie mieszka, został wysłany przez Jana Pawła II. Legnickie spotkanie było jego drugim wykładem w ramach DLP ’90. Przed dwoma laty opowiadał o swojej prawie 40-letniej styczności z Dziełem Bożym. Tym razem postawiono przed nim nie lada wyzwanie, ponieważ musiał opowiedzieć o powodach i skutkach dechrystianizacji swojej ojczyzny.

Czytaj całość »»

« 1 58 59 60 61 62 63 64 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl