Siedem podstawowych zasad etyczno-społecznych

   Dla pojedynczego człowieka życie wraz z innymi ludźmi jest czymś naturalnym. Ta naturalna cecha społeczności tkwiąca w strukturze bytu ludzkiego często jest poddawana refleksji, zazwyczaj samorzutnej, oddolnej, można powiedzieć życiowo-egzystencjalnej. Owa refleksja może również być bardziej uporządkowana, a nawet wprost naukowa. Jedną z przykładowych płaszczyzn, na jakich refleksja naukowa nad życiem społecznym może być prowadzona jest dziedzina filozofii społecznej. W jej obszarze zazwyczaj rozpatrywana jest kwestia tzw. zasad społecznych, które z racji ich odnoszenia się do międzyludzkich stosunków moralnych, czy nawet ich bezpośredniego desygnowania, najczęściej są określane dwuczłonową nazwą jako zasady etyczno-społeczne.

Czytaj całość »»

 

Jak daleko zaszedł ten marsz?

[image]   - Celem współczesnych barbarzyńców, tzw. marksizmu kulturowego, jest "wyzwolenie" człowieka od Boga i zniszczenie świata kultury łacińskiej. Po co? Dla samego zniszczenia - uważa prof. Stanisław Srokowski.
   Uczony był kolejnym gościem klasztoru franciszkanów przy ul. Rataja. Autor książki „Barbarzyńcy u bram” dał wykład nt. współczesnych wrogów kultury chrześcijańskiej z jej tradycyjnymi wartościami. W referacie „Czy nadchodzi epoka barbarzyńców?” razem ze słuchaczami prześledził narodziny tego nurtu, od średniowiecznego ruchu wolnomularzy, poprzez XVIII-wiecznych iluminatów i rewolucję francuską, po marksizm-leninizm i okres dyktatury stalinowskiej, znakomicie systematyzując dostępną na ten temat wiedzę.

Czytaj całość »»

 

Patriotyzm Jezusa

[image]   Patriotyzm bywa definiowany jako miłość do własnej ojczyzny i narodu. Jednak terminy "ojczyzna" i "miłość" pozostają w tej definicji otwarte, domagając się bliższego określenia. Pojęcie "ojczyzna" może oznaczać tak zwaną małą ojczyznę i rozciągać się aż po ojczyznę, która jest w niebie. Miłością zaś można nazywać egocentryzm (miłość samolubna), jak również krańcowo przeciwną w stosunku do niego miłość wydającą siebie bezinteresownie, uzyskującą swoje apogeum w miłości Bożej (zob. Rz 5,5-8, por. DCE, 10 i 12). Gdy jesteśmy świadomi niedoskonałości definicji patriotyzmu ze względu na szeroki zakres znaczenia terminów "ojczyzna" i "miłość", zdajemy sobie sprawę z trudności w określeniu patriotycznej postawy Jezusa.


Czytaj całość »»

 

Prawdziwie był to żołnierz Chrystusa

Jest coraz mniej wątpliwości, jak naprawdę zginął Henryk Pobożny, a coraz więcej pewności, że była to śmierć męczeńska.

   W legnickim klasztorze ojców franciszkanów odbyło się kolejne spotkanie w cyklu wykładów Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Po raz pierwszy w 25-letniej historii prelegentem był przewodniczący kapituły tego duszpasterstwa, czyli Stanisław Andrzej Potycz.

Czytaj całość »»

 

Książę Henryk Pobożny – męczennik za wiarę

Podczas VI Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej z 27 marca 2010 r. zgłoszony został na ręce Biskupa Legnickiego Stefana Cichego wniosek Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy o wszczęcie przygotowań zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny.

Czytaj całość »»

« 1 29 30 31 32 33 34 35 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl