Wiara, mądrość i prawda
![[image]](strony/publikacje/images/image271.jpg)
Są miejsca, do których chce się wracać, w których czujemy się dobrze, doświadczamy wyjątkowego promieniowania piękna. To miejsca, w których jednoczy się wiara, mądrość i prawda. Takim miejscem w Legnicy od lat jest franciszkański Dom Boży Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przy ul. Rataja 23.
Czytaj całość »»
Piękni, dociekliwi, odważni
Pani dyrektor I LO w Legnicy, Halina Tamioła, zaprosiła mnie do szkoły, bym porozmawiał z licealistami o Kresach. Tak, jak powinno być wszędzie, pojawiły się duże mapy Rzeczypospolitej, na których można było wskazać Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Wilno, Kołomyję, czy Buczacz, a salę zapełnili uczniowie pierwszych i drugich klas.
Czytaj całość »»
Patriotyzm Jezusa
Gościem wrześniowego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy był ks. prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki. Wygłosił wykład pt. „Patriotyzm Jezusa”. Rozpoczął od uwagi, że nie chodzi tylko o zdefiniowanie co to jest patriotyzm Jezusa, ale o to co on oznacza dla nas jako Jego uczniów. Musimy być bowiem gotowi, aby dać się przeprowadzić z naszych koncepcji w koncepcje Jezusa. Patriotyzm bywa definiowany jako miłość do własnej ojczyzny i narodu. Pojęcie „ojczyzna” może oznaczać tak zwaną małą ojczyznę i rozciągać się aż po ojczyznę, która jest w niebie. Miłością zaś można nazywać egocentryzm (miłość samolubna), jak również krańcowo przeciwną w stosunku do niego miłość wydającą siebie bezinteresownie, uzyskującą swoje apogeum w miłości Bożej.
Czytaj całość »»
Siedem podstawowych zasad etyczno-społecznych
Dla pojedynczego człowieka życie wraz z innymi ludźmi jest czymś naturalnym. Ta naturalna cecha społeczności tkwiąca w strukturze bytu ludzkiego często jest poddawana refleksji, zazwyczaj samorzutnej, oddolnej, można powiedzieć życiowo-egzystencjalnej. Owa refleksja może również być bardziej uporządkowana, a nawet wprost naukowa. Jedną z przykładowych płaszczyzn, na jakich refleksja naukowa nad życiem społecznym może być prowadzona jest dziedzina filozofii społecznej. W jej obszarze zazwyczaj rozpatrywana jest kwestia tzw. zasad społecznych, które z racji ich odnoszenia się do międzyludzkich stosunków moralnych, czy nawet ich bezpośredniego desygnowania, najczęściej są określane dwuczłonową nazwą jako zasady etyczno-społeczne.
Czytaj całość »»
Jak daleko zaszedł ten marsz?
- Celem współczesnych barbarzyńców, tzw. marksizmu kulturowego, jest "wyzwolenie" człowieka od Boga i zniszczenie świata kultury łacińskiej. Po co? Dla samego zniszczenia - uważa prof. Stanisław Srokowski.
Uczony był kolejnym gościem klasztoru franciszkanów przy ul. Rataja. Autor książki „Barbarzyńcy u bram” dał wykład nt. współczesnych wrogów kultury chrześcijańskiej z jej tradycyjnymi wartościami. W referacie „Czy nadchodzi epoka barbarzyńców?” razem ze słuchaczami prześledził narodziny tego nurtu, od średniowiecznego ruchu wolnomularzy, poprzez XVIII-wiecznych iluminatów i rewolucję francuską, po marksizm-leninizm i okres dyktatury stalinowskiej, znakomicie systematyzując dostępną na ten temat wiedzę.
Czytaj całość »»
« 1 30 31 32 33 34 35 36 »