Skąd się wzięła moralność?

[image]    To było nietypowe połączenie. Otóż w klasztorze franciszkanów w tłusty czwartek o ludzkich czynach oraz źródłach ich moralności opowiadał o. Wacław Chomik.

   O. Wacław obok prelekcji wygłosił płomienne patriotyczne kazanie w czasie Eucharystii.

   Zanim jednak rozpoczęła się prelekcja zaproszonego gościa, odprawiona została Eucharystia w intencji Węgier i premiera Victora Orbána, aby proces głębokich reform państwa węgierskiego, z odwołaniem się do wartości chrześcijańskich, zakończył się sukcesem, a przemiany tam zachodzące były źródłem inspiracji dla Polski.


Czytaj całość »»

 

Co boli medyków?

[image]    Kto chciał poznać współczesne wyzwania duszpasterstwa służby zdrowia mógł pojawić się 26 stycznia w klasztorze ojców franciszkanów przy ul. Rataja w Legnicy.

   Gościem braci mniejszych oraz ludzi pracy był wówczas bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski. Hierarcha jest doskonale znany mieszkańcom diecezji legnickiej, bo przecież przez kilkanaście lat był u nas biskupem pomocniczym. Od 2008 roku pełni urząd ordynariusza sąsiedniej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pełni również odpowiedzialną funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Od roku jest również członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. – Pełnienie posługi wobec chorych wynika z przyglądania się działalności Jezusa opisanej w Ewangelii oraz nauczania papieży – rozpoczął wykład bp Regmunt. – Troska duszpasterska o ludzi chorych oraz ludzi służby zdrowia jest prawem człowieka. Nie jest naszym wyborem jako duszpasterzy. Jest obowiązkiem. Mamy nieść człowiekowi cierpiącemu posługę tłumaczenia sensu bólu, mamy wskazywać na aspekt nadprzyrodzony cierpienia. Mamy troszczyć się o dobre narodzenie człowieka, właściwe przeżycie choroby i godne umieranie – mówił hierarcha.

Czytaj całość »»

 

Uzdrowić służbę zdrowia

   Drugie styczniowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy poświęcone było służbie zdrowia. Jest to temat aktualny i bardzo bolesny. Ostatnie zawirowania wokół refundacji za leki oraz związane z tym wymagania w stosunku do lekarzy o mało nie zakończyły się ich strajkiem generalnym. Napięcia, w tak wrażliwym na ludzką niedolę systemie opieki zdrowotnej, nadal narastają. Nie widać jednak logicznych i sensownych, a przy tym społecznie akceptowanych dróg wyjścia z kryzysu, który od wielu już lat ogarnia polską służbę zdrowia. Jest ona niewątpliwie chora. Z wykładem związanym z tym tematem przybył do DLP ’90 ks. bp dr Stefan Regmunt – Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, który od 2007 r. pełni funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a rok temu, decyzją papieża Benedykta XVI, został powołany w skład Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Po odprawieniu Mszy św. (w intencji przyznania Telewizji TRWAM miejsca na platformie cyfrowej) i wygłoszeniu homilii przedstawił on wykład pt. „Współczesne wyzwania duszpasterstwa służby zdrowia”. Na wstępie przypomniał swoje związki z DLP ’90 i podkreślił uniwersytecki charakter prowadzonych w nim wykładów. Zauważył, że wpływają one na świadomość i dojrzewanie uczestniczących w nich osób. I to w wielu aspektach. Warto przypomnieć, że Ksiądz Biskup podczas swojego posługiwania w Diecezji Legnickiej przybywał do Duszpasterstwa nie tylko w charakterze wykładowcy, ale także słuchacza. A podczas jednego z wykładów (2006 r.) określił prowadzoną tam działalność jako teologiczną Sorbonę.

Czytaj całość »»

 

Sukces nadprzyrodzonego postu

[image]    Jej promowania nigdy dość. I mowa nie tu o prelegentce Alfredzie Walkowskiej, lecz o bohaterce ostatniego wykładu, czyli świętej Hildegardzie z Bingen.

   Wiedza przekazywana przez świętą Hildegardę chwilami brzmi jak nie z tej ziemi. Święta wszelką wiedzę o Bożym stworzeniu otrzymywała w czasie nadprzyrodzonych wizji. – Bóg stworzył świat w harmonii. Przez grzech pierworodny zaburzyliśmy tę równowagę. Dzięki wizjom św. Hildegardy posiadamy przepisy na jej odzyskanie. Bóg jest ponad czasem, więc i Jego wskazania są nadal aktualne – mówiła Alfreda Walkowska, szefowa polskiego centrum popularyzacji dzieł i postaci świętej z Bingen.






Czytaj całość »»

 

Święta mniszka z Bingen

   Poznawanie świętych ma w sobie coś z odkrywania nieznanych dotąd krajów i kontynentów. Budzi zdziwienie, zainteresowanie, refleksję i zadumę, ale także chęć pójścia ich drogą. Nie może być to jednak ta sama droga. Dzisiaj jest ona już inna, przynajmniej pod względem zewnętrznego otoczenia. Jednak, co do celów i zasad wynikających z wiary, jest to stale droga ta sama. Takie refleksje nasuwają się po wysłuchaniu prelekcji Pani Alfredy Walkowskiej – teologa, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Krąg Przyjaciół św. Hildegardy”, jedynego w Polsce dyplomowanego terapeuty medycyny tej świętej – pt. „Święta Hildegarda z Bingen i jej przesłanie dla naszych czasów” wygłoszonej w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Kim była ta benedyktyńska mniszka, której kolejni papieże poświęcali tak wiele uwagi? Kim była ta święta, której Polskie Centrum jej imienia, założone przez prelegentkę, znajduje się w Legnicy?

Czytaj całość »»

« 1 50 51 52 53 54 55 56 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl