Oni mieli broń, my idee wolności

   - Ludzie stali jak skamieniali. Ze strachem, niedowierzaniem i lękiem. Tak zniszczony został duch narodu - opowiadała Krystyna Sobierajska, współtwórczyni „Solidarności” Ziemi Legnickiej.

[image] Krystyna Sobierajska (z prawej) w 1984 r. przeniosła się do Norwegii.
Ale jej związki z naszą diecezją są nadal bardzo żywe. 1)
Roman Tomczak /Foto GośćCzytaj całość »»

 

Grudzień rozpoczął się zwyczajnie

   W Wigilię, w łaskawości naczelnika dostałyśmy po rybie smażonej, śledziu smażonym i gałązkę jedliny... wspomina Pani Krystyna Jadwiga Sobierajska na spotkaniu w DLP ’90.

[image]
Krystyna Jadwiga Sobierajska © Joanna Kielar

Czytaj całość »»

 

Kulisy wprowadzenia stanu wojennego

Z Krystyną Sobierajską – wieloletnią przewodniczącą Solidaritet Norge-Polen w Bergen, rozmawia Irena Stachura

Kiedy i dlaczego wyjechałaś z Polski!
Do Norwegii przyjechałam we wrześniu 1984 r. na skutek represji stanu wojennego.

Dlaczego akurat do Norwegii?
Wtedy ja o niczym nie decydowałam. Byłam tak wyniszczonym i osaczonym człowiekiem, że każdą życzliwość przyjmowałam z ogromną wdzięcznością. W Ambasadzie Norweskiej w Warszawie otrzymałam wielką pomoc w najtrudniejszym okresie swego życia.
Swą wdzięczność dla Norwegów zachowam na zawsze.

Czytaj całość »»

 

Kobiety Solidarności

   […] Wysoka blondynka schowała twarz za ciemnymi okularami. Choć ubrana jest w spodnie ogrodniczki, to widać, że ma figurę modelki. Cała jej postawa wyraża zdecydowanie, bezkompromisowość. Na nagraniu opuszczania przez kobiety ośrodka internowania w Gołdapi blondynka skubie źdźbło trawy. Jest wśród tych, które przed bramą czekają na koleżanki. To ona tuż przed stanem wojennym ukryła prawie dwa miliony złotych na działalność podziemną związku, ratując pieniądze przed przejęciem przez służby PRL. Krystyna Sobierajska – rozpracowywana pod kryptonimem ,,Osa”. Przed sądem postawiono jej zarzut defraudacji i zagrożono wyrokiem dziesięciu lat więzienia.

Czytaj całość »»

 

Wiecie jaki był Paweł, znaliście Pawła

   Chciałbym przedstawić Pawła trochę inaczej. Być może Pawła, którego nie znacie. Chcę opowiedzieć o historii Jego rodziny, o drodze do Legnicy, bo to co działo się w Legnicy, jeśli nie z autopsji, znacie Państwo z wielu publikacji... Chciałbym opowiedzieć o tym, jak Paweł trafił do Legnicy i jaka to była droga, a była to droga moim zdaniem bardzo ciekawa i trudna.

[image]
dr Józef Tomasz Juros          © Joanna KielarCzytaj całość »»

« 1 4 5 6 7 8 9 10 »

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl