Rodło

   Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak Narodowi służy. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.
Senat RP ustanowił kończący się już rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła dla oddania hołdu Polakom, którzy na Kongresie w Berlinie 6 marca 1938 r. proklamowali Prawdy Polaków. Były one dla kilku pokoleń depozytem etosu narodowego. Dziś, idee zapisane 80 lat temu, odkrywa dla nas i propaguje Rodzina Rodła – Wrocław.

Czytaj całość »»

 

Znaliście go

   – Dzieje rodu Jurosów na przestrzeni wieków nierozerwalnie związane były ze Śląskiem, i nadal są. Stąd wyruszali w świat, tutaj też się osiedlali – mówił Józef Tomasz Juros, chirurg, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.

[image] Postać wielce zasłużonego dla Legnicy lekarza i opozycjonisty
przypomniał jego bratanek.          © Roman Tomczak /Foto GośćCzytaj całość »»

 

Historia Rodu Juros

   Prawie każdy człowiek odczuwa wewnętrzną ciekawość zastanawiając . się skąd pochodzi. Kim byli jego przodkowie? Dlaczego znalazł się tu i teraz? Niektórym nie daje to spokoju i usiłują dotrzeć do korzeni. Dopiero wtedy osiągają wewnętrzny spokój. Ja ten spokój prawie osiągnąłem.
   Dzień dzisiejszy Rodu Juros nierozerwalnie związany jest ze Śląskiem. To tutaj niedaleko Opola, w Ozimku, Antoniowie, Krasiejowie. Zamieszkują oni od połowy XVIII wieku. Stąd wielu z nich wyruszyło w świat, zamieszkując dziś w Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. Ale czy ich kolebką rzeczywiście był Śląsk? Czy to tutaj mieszkali od najdawniejszych czasów?

Czytaj całość »»

 

Walczyć ze spłyceniem, pracować dla głębi

   Gościem 311. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, był franciszkanin, o. Wacław S. Chomik. Zakonnik podjął próbę teologiczno-moralnej interpretacji pojęcia wolności jako daru i zadania.

   W jubileuszowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym kraju a także poza jego granicami, odbywają się patriotyczne uroczystości, spotkania, odczyty i prelekcje. Wiele z nich nawiązuje do pojęcia wolności, jako niezbywalnego prawa każdego narodu. Pojęcia niepodległości i wolności były też tematem wystąpienia o. Wacława S. Chomika.

Czytaj całość »»

 

By zachować w pamięciZależało mi szczególnie na tym by podkreślić obecność
księcia Henryka Pobożnego, zwłaszcza na ziemi legnickiej,
bo zaistniał tu w sposób szczególny, przez swoją męczeńską śmierć.
KJ 11.10.2018. 22:32
ks. dr Stanisław Szupieńko © JK   Duża i nie do końca przebadana ilość materiału ikonograficznego dotycząca postaci księcia Henryka Pobożnego, pochodząca z wielu epok może badaczowi posunąć tylko jedno myśl, że mimo zmian jakie zachodziły na Dolnym Śląsku, utrwalanie pamięci o jego męczeńskiej śmierci było ważnym oraz symbolicznym wydarzeniem dla zamieszkujących Śląsk katolików i protestantów.

Czytaj całość »»

« 1 5 6 7 8 9 10 11 »

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl